Pierwsza wzmianka nt. związków Jana Gehla z Lublinem w prasowej zapowiedzi warsztatów architektonicznych w 2008 roku, mających przynieść pomysły na zagospodarowanie pl. Litewskiego: „Data zorganizowania warsztatów zależała właśnie od możliwości jego przyjazdu.”
Zapowiadane na listopad 2008 warsztaty dotyczące koncepcji zagospodarowania pl. Litewskiego były alternatywnym pomysłem władz miasta wobec rezygnacji z ogłoszenia nań konkursu deklarowanego przez prezydenta Adama Wasilewskiego na początku kadencji. Współorganizatorem warsztatów został miesięcznik „Architektura & Biznes” i osobowo dr inż. Jan Wrana. Oprócz Gehla, do warsztatów zostali zaproszeni:
- Andreas Reidemeister (Niemcy)
- Gintaras Caikauskas (Litwa)
- Alberto Mazzucchelli (Włochy)
- Romuald Loegler (Polska).
Artykuł skupia się na dostarczeniu czytelnikom informacji o ich doświadczeniu zawodowym. Iwona Blajerska, rzecznik prasowy prezydenta podkreślała w nim, że „mentorem warsztatów jest Jan Gehl z Danii, który na swoim koncie ma koncepcje przebudowy placów Kopenhagi i Melbourne. Tłumaczy, że również Nowy Jork i Londyn przymierzają się do wprowadzenia zaproponowanych przez niego rozwiązań. Data zorganizowania warsztatów zależała właśnie od możliwości jego przyjazdu.”
„Co zaproponują architekci?”, Małgorzata Domagała, strony lokalne „Gazety Wyborczej – Lublin”, nr 233, 04.10.2008, s. 2.
Podsumowanie warsztatów: „To nie ogród, a plac”, Małgorzata Domagała, „Gazeta Wyborcza”, 27.11.2008