„Pieszy – ginący gatunek?” – spotkanie założycielskie Pieszego Lublina

 //  Pieszy Lublin
"Pocztówka" z Lublina ukazująca niedostatki miasta w infrastrukturze dla pieszych. Materiał promocyjny spotkania.
„Pocztówka” z Lublina ukazująca niedostatki miasta w infrastrukturze dla pieszych. Materiał promocyjny spotkania.

28 maja 2014 – spotkanie osób zainteresowanych poprawą sytuacji pieszego w Lublinie mające na celu zawiązanie się społecznego porozumienia mogącego reprezentować interesy pieszych. Nowa długofalowa inicjatywa społeczna na rzecz zrównoważonego Lublina.

Z zaproszenia:

Zapraszamy wszystkich, którzy szukają lub znają odpowiedzi na pytania:

  • Jak się żyje pieszym w Lublinie? Czy wszędzie można dojść?
  • Jak będzie się żyło po kolejnych inwestycjach?
  • Jak powinno się żyć pieszym w europejskim mieście o europejskich aspiracjach?
  • Czy jesteśmy przygotowani do tworzenia miasta przyjaznego pieszym, turystom, kobietom, spacerowiczom, osobom starszym, dzieciom, niepełnosprawnym – słowem wszystkim, którzy po mieście poruszają się z prędkością do 6 km/h.
  • Czy po Lublinie trzeba jeździć autem, aby miasto było dla nas fajne?

Kopenhaga ma swoją strategię i definicję życia w mieście – „Życie miasta to ludzie”. Ma też strategię rozwoju ruchu pieszych, bo Duńczycy widzą płynące z tego wymierne korzyści społeczne i ekonomiczne. A my? Czy potencjał Lublina jako miasta w „ludzkiej skali” zostanie wykorzystany zgodnie z nowoczesnym myśleniem o rozwoju miast (które bliskie jest ich tradycyjnemu rozumieniu jako miejsca spotkań), czy tez zostanie zaprzepaszczony?

Poprzez to spotkanie, korzystając z pozytywnych doświadczeń Porozumienia Rowerowego, chcielibyśmy spróbować stworzyć społeczną „konfederację” na rzecz niechronionych uczestników ruchu drogowego, aby wyrazić ich potrzeby i spróbować lepiej o nie zadbać.

Spotkanie odbyło się na Sali Czarnej w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” o godz. 17.00. Trwało ok. 2 h i wzięło w nim udział 24 osoby.