„Być turystą we własnym mieście”

 //  Lub design!

Post użytkownika Lub design.

 

22 sierpnia 2014 – w ramach cyklu Lub design! (org. Ewelina Kruszyńska, Warsztaty Kultury) odbył się nietypowy spacer dla dzieci 6-10 lat rozwijający w nich wielozmysłową wrażliwość na krajobraz miasta. Czerpanie radości z przebywania we własnym mieście, z odkrywania otoczenia i świadomego doświadczania go jest bardzo bliska idei „miasta dla ludzi”. Zamiast wyjeżdżać w egzotyczne miejsca, może warto nasze własne miasto uczynić fajnym? – mówi Jan Gehl.

W trakcie spaceru uczestnicy dostali do wykonania serię ćwiczeń – szukali „miejskiego safari”, tworzyli galerię faktur, tropili roślinnych partyzantów. Zostawili również swój ślad. Być może odszuka go kolejny poszukiwacz? Warsztaty miały zachęcić do spojrzenia na przestrzeń zupełnie w inny sposób, do zwiedzania z użyciem nie tylko wzroku, ale i dotyku lub słuchu, do szukania, kolekcjonowania, podpatrywania i eksperymentowania.

Prowadzenie: Anna Komorowska, Michał Rokita – projektanci związani z pracownią k. Zajmują się projektowaniem przestrzeni dla dzieci, jak również edukacją architektoniczną i partycypacją społeczną. Prowadzą warsztaty architektoniczne dla dzieci i młodzieży. Piszą o dobrze zaprojektowanych placach zabaw i współczesnej architekturze krajobrazu, jak również o edukacji architektonicznej i partycypacji społecznej. W roku 2012 wydali pierwszą książkę dla dzieci „Przewodnik po architekturze codziennej”.