1 sierpnia 2014. W związku z planami Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (LSM) budowy parkingów na ul. Wallenroda Rada Kultury Przestrzeni wystosowała pismo do LSM i administracji innych dużych osiedli lubelskich z pomysłem montowania na parkingach progów oporowych uniemożliwiających mimowolne wjeżdżanie pojazdów na chodniki.
Artykuł opisujący plany budowy nowych parkingów:
Treść pisma:
Lublin, 1 sierpnia 2014 r.
Szanowny Pan
Jan Gąbka Prezes Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
Radny Miasta LublinSzanowny Panie,
w związku z planami Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej budowy na ul. Wallenroda miejsc parkingowych, prosimy o uwzględnienie w tych planach instalacji progów oporowych progów oporowych uniemożliwiających wjazd aut na chodnik. Zjawisko „aneksji” przestrzeni publicznej, trawników i chodników przez kierowców jest ogólnie znane. Chcąc zaparkować, kierowcy nie liczą się z potrzebami innych użytkowników przestrzeni, co ilustrują poniższe przykłady:
- Ul. Hipoteczna. Parkowanie skośne zamiast równoległego. Fot. Marcin Skrzypek.
- Ul. Narutowicza. Kierowcy starają się „nie wystawać” na jezdnię… Fot. Marcin Skrzypek.
- … skutkiem czego wjeżdżają na chodnik. Fot. Marcin Skrzypek.
Chcielibyśmy więc zaproponować, aby w projekcie parkingów na ul. Wallenroda (i na terenie całego Lublina), rozważyć stosowanie progów oporowych znanych z innych miast Polski i Europy ukazanych na poniższych zdjęciach:
- Holandia. róg oporowy informuje kierowcę, gdzie kończy się miejsce parkingowe i utrudnia wjazd poza tę granicę. Fot. Marcin Skrzypek.
- Holandia. róg oporowy informuje kierowcę, gdzie kończy się miejsce parkingowe i utrudnia wjazd poza tę granicę. Fot. Marcin Skrzypek.
Jest to najprostsze rozwiązanie w sytuacji, kiedy parking i chodnik są na tym samym poziomie. W Lublinie takie progi są zainstalowane – ale z troski o auta – na parkingu podziemnym Galerii Orkana.
Z uwagi na fakt, że pojazd sięga dalej niż jego koła, progi takie powinny być montowane w odpowiedniej odległości przed granicą obszaru przeznaczoną dla pojazdu, aby jego maska nie zajmowała chodnika. Jednocześnie apelujemy o niestosowanie w tym samym celu barierek i ogrodzeń, które dzielą przestrzeń funkcjonalnie i optycznie, psując krajobraz i samopoczucie pieszych. Zamiast nich proponujemy inne rozwiązania, które jednocześnie mogą zapobiec wrażeniu zwężenia chodnika przez wystające na niego maski parkujących pojazdów:
- Ul. Bursztynowa. Odradzany sposób separacji chodnika i parkingu za pomocą barierki. Barierka dodatkowo zwęża chodnik i zwiększa dyskomfort pieszych. Fot. Marcin Skrzypek.
- Ul. Gliniana. Ale co zrobić, kiedy auta co prawda nie wjeżdżają na chodnik, ale wkraczają na niego przodami, wywołując niekomfortowe wrażenie zwężenia przestrzeni dla pieszych? Fot. Marcin Skrzypek.
- W takiej sytuacji można zastosować progi ustawione w pewnej odległości od krawężnika jak w Edynburgu, gdzie tym sposobem wygrodzono miejsca parkingowych z wyasfaltowanej powierzchni, dodatkowo zostawiając miejsce z przodu pojazdów dla kierowców i pasażerów. Fot. Marcin Skrzypek.
- Albo można zastosować podwójny krawężnik jak na ul. Górskiej. Zaznaczenie w ten sposób wyraźnej granicy między miejscem parkingowym a przestrzenią dla pieszych, pozwala uniknąć wrażenia kolizji tych funkcji. Sąsiedztwo pojazdów staje się mniej „opresyjne” dla pieszych. Fot. Marcin Skrzypek.
Prosimy o rozważenie i wzięcie pod uwagę powyższych propozycji. Jesteśmy przekonani, że mogą one przyczynić się do poprawy jakości przestrzeni oraz będą wyrazem wzajemnego szacunku różnych użytkowników ulic.
Z poważaniem
Jan Kamiński – Przewodniczący RKP
Do wiadomości:
- Administracje Osiedli Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
- Zarząd i Administracje Osiedli Spółdzielni Mieszkaniowej „Czechów”
- Zarząd i Administracje Pracowniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Kolejarz”
- Zarząd i Administracje Osiedli Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby”
- Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej im. W.Z. Nałkowskich
- Zarząd Młodzieżowej Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej „Promyk”
- Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Felin”
- Zarząd Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Motor”
- Tatary Osiedlowy Zarząd Budynków Sp. z o.o.
- Dyrektor Stanisław Wydrych – Zarząd Dróg i Mostów
- Szanowni Państwo – Radni i Radne Rady Miasta Lublin
- Szanowni Państwo – Radni i Radne Rad Dzielnic Miasta Lublin