Pismo popularyzujące progi oporowe dla aut

 //  _ media  //  Pieszy Lublin

03 holandia 1

1 sierpnia 2014. W związku z planami Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (LSM) budowy parkingów na ul. Wallenroda Rada Kultury Przestrzeni wystosowała pismo do LSM i administracji innych dużych osiedli lubelskich z pomysłem montowania na parkingach progów oporowych uniemożliwiających mimowolne wjeżdżanie pojazdów na chodniki.

Artykuł opisujący plany budowy nowych parkingów:

Bez nazwy

Treść pisma:

Lublin, 1 sierpnia 2014 r.

Szanowny Pan
Jan Gąbka Prezes Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
Radny Miasta Lublin

Szanowny Panie,

w związku z planami Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej budowy na ul. Wallenroda miejsc parkingowych, prosimy o uwzględnienie w tych planach instalacji progów oporowych progów oporowych uniemożliwiających wjazd aut na chodnik. Zjawisko „aneksji” przestrzeni publicznej, trawników i chodników przez kierowców jest ogólnie znane. Chcąc zaparkować, kierowcy nie liczą się z potrzebami innych użytkowników przestrzeni, co ilustrują poniższe przykłady:

Chcielibyśmy więc zaproponować, aby w projekcie parkingów na ul. Wallenroda (i na terenie całego Lublina), rozważyć stosowanie progów oporowych znanych z innych miast Polski i Europy ukazanych na poniższych zdjęciach:

Jest to najprostsze rozwiązanie w sytuacji, kiedy parking i chodnik są na tym samym poziomie. W Lublinie takie progi są zainstalowane – ale z troski o auta – na parkingu podziemnym Galerii Orkana.

Z uwagi na fakt, że pojazd sięga dalej niż jego koła, progi takie powinny być montowane w odpowiedniej odległości przed granicą obszaru przeznaczoną dla pojazdu, aby jego maska nie zajmowała chodnika. Jednocześnie apelujemy o niestosowanie w tym samym celu barierek i ogrodzeń, które dzielą przestrzeń funkcjonalnie i optycznie, psując krajobraz i samopoczucie pieszych. Zamiast nich proponujemy inne rozwiązania, które jednocześnie mogą zapobiec wrażeniu zwężenia chodnika przez wystające na niego maski parkujących pojazdów:

Prosimy o rozważenie i wzięcie pod uwagę powyższych propozycji. Jesteśmy przekonani, że mogą one przyczynić się do poprawy jakości przestrzeni oraz będą wyrazem wzajemnego szacunku różnych użytkowników ulic.

Z poważaniem
Jan Kamiński – Przewodniczący RKP

Do wiadomości:

 • Administracje Osiedli Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
 • Zarząd i Administracje Osiedli Spółdzielni Mieszkaniowej „Czechów”
 • Zarząd i Administracje Pracowniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Kolejarz”
 • Zarząd i Administracje Osiedli Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby”
 • Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej im. W.Z. Nałkowskich
 • Zarząd Młodzieżowej Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej „Promyk”
 • Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Felin”
 • Zarząd Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Motor”
 • Tatary Osiedlowy Zarząd Budynków Sp. z o.o.
 • Dyrektor Stanisław Wydrych – Zarząd Dróg i Mostów
 • Szanowni Państwo – Radni i Radne Rady Miasta Lublin
 • Szanowni Państwo – Radni i Radne Rad Dzielnic Miasta Lublin